Zonda Global (Bitbay) opinie – giełda kryptowalut – recenzja

giełda zonda global bitbay recenzja opinie

Zonda Global (Bitbay) to największa polska giełda kryptowalut, która umożliwia zakup kryptowalut Bitcoina czy Ethereum za złotówki (PLN). W tej recenzji opiszę główne funkcje giełdy Zonda, jej zalety i wady oraz przedstawię opinie użytkowników na jej temat. 

Artykuł został podzielony na 10 części:

Historia Zonda Global (wcześniej BitBay) – największa polska giełda kryptowalut

Giełda Bitbay powstała w 2014 roku w Polsce i szybko stała się numerem jeden na naszym lokalnym rynku. Bitbay przyciągnął do siebie ponad milion użytkowników, a giełda w kluczowym momencie generowała od 3 do 5 milionów przychodu miesięcznie!

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

8 listopada 2021 stał się dniem przełomowym dla historii Bitbay, ponieważ giełda kryptowalut wykonała kolejny krok w rozwoju zmieniając się w ZondaGlobal.comCEO projektu został Przemysław Kral – zobacz list od CEO Zondy.

Dzięki temu polska giełda ZondaGlobal stała się największą giełdą kryptowalut w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Początki – Bitbay (Zonda Global)

Początkowo giełdy BitBay (Zonda) sięgają 2014 roku, gdy cena Bitcoina oscylowała w okolicy 300-400$. Giełda nie miała łatwych początków ze względu na to, że nie istniały przepisy, które mogłyby regulować działanie podobnych firm. Mimo wielu przeciwności losu właścicielom giełdy udało się skutecznie prowadzić projekt i dotrzeć z nim na sam biznesowy szczyt.

Obecnie już pod marką Zonda Global firma jest legalnie zarejestrowanym podmiotem i działa zgodnie z estońskimi regulacjami – jest to częste rozwiązanie wśród firm działających w branży kryptowalut, gdyż Estonia ma bardzo wolnościowe podejście do Bitcoina i widzi w nim ogromny potencjał.

W Polsce jest zarejestrowana inna spółka – Bitbay Cash, która posiada status małej instytucji płatniczej KNF, jest to dobry prognostyk na przyszłość i szansa, że polscy politycy również dostrzegą ogromną wartość w technologii blokchain.

Zonda Global posiada obecnie ponad milion użytkowników i ma szeroko zakrojone plany rozwojowe nie tylko w Europie, ale również na innych kontynentach – CEO Zondy głośno mówi o ich skalowaniu np. na rynek kanadyjski.

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

W tym momencie Zonda w ogólnoświatowym rankingu giełd plasuje się w środku tabeli zajmując 179 miejsce na 308 giełd kryptowalut branych pod uwagę (stan na 26.06.2022r).

Ranking ten można znaleźć na stronie: https://coinmarketcap.com/pl/rankings/exchanges/ 

Zonda Global - pozycja
Wolumen transakcji Zonda Global za ostatnie 24h wg. CoinmarketCap

Akademia Zonda Global – kryptowaluty od podstaw

Giełda kryptowalut Zonda nastawiła się bardzo mocno na kwestie edukacji społeczeństwa z zakresu kryptowalut i technologii blockchain. 

Na stronie: https://zondaglobal.com/pl/akademia możesz znaleźć poradniki przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania:

 • Poradniki kryptowalut dla początkujących
 • Poradniki kryptowalut dla zaawansowanych
 • Podstawy inwestowania w kryptowaluty
 • Podstawy dotyczące analizowania wykresów

To jednak nie koniec – w listopadzie 2021 Zonda połączyła swoje siły z Newonce, a efektem tej współpracy jest podcast Krypto Niuanse współprowadzony przez Sebastiana Szeligę – wieloletniego analityk rynków finansowych, aktywnego tradera na rynku forex, kryptowalut, rynku towarowego i akcyjnego.

Czy Zonda Global jest bezpieczna?

Jako, że jestem użytkownikiem giełdy Zonda Global od 2019 roku i przez ten okres nie miałem najmniejszych problemów z bezpieczeństwem środków mogę odpowiedzieć krótko – tak, giełda Zonda Global jest w 100% bezpieczna.

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Giełda kryptowalut Zonda spełnia szereg wymogów, które gwarantują bezpieczeństwo danych użytkowników oraz ich środków:

 • wymaga weryfikacji KYC (Know Your Customer) – procedury należytej staranności oraz regulacji bankowej jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe
 • wymaga weryfikacji AML (Anti Money Laundering) – procedury przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy

Ważny jest także fakt działania zgodnie z restrykcyjnymi regulacjami prawa estońskiego.

Warto podkreślić fakt, że mimo tych środków rejestracja na giełdzie Zonda Global jest bardzo prosta!

Mądry inwestor dba o bezpieczeństwo swoich inwestycji również na własną rękę. Dlatego rejestrując się na giełdzie Zonda Global pamiętaj o wykorzystaniu podwójnej autoryzacji – pomogą Ci w tym kody generowane przez aplikację Google Authenticator.

W myśl zasady not your keys not your money nie należy trzymać większych środków na żadnej zewnętrznej platformie. Po zakupie kryptowalut powinieneś przelać je na zewnętrzny portfel np. Ledger czy Trezor.

Zonda Global – Opinie użytkowników giełdy

Jak to bywa w życiu ile osób tyle opinii – nie inaczej jest w przypadku Zondy. Użytkownicy, którzy korzystają z Zondy podkreślają, że jej podstawowym atutem jest możliwość dokonywania wpłat i wypłat w złotówkach. Giełda kryptowalut Zonda umożliwia zakup Bitcoina i innych kryptowalut za złotówki (PLN). 

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Panel giełdy jest klasyczny, co wielu użytkowników traktuje jako zaletę – łatwo odnaleźć w nim najważniejsze funkcje: kursy kryptowalut, zakup i sprzedaż kryptowaluty, możliwość wpłat i wypłat.

Warto podkreślić, że obsługa (support) giełdy kryptowalut Zonda Global odbywa się w całości w języku polskim.

Zarejestruj się na Zonda Global i kup kryptowaluty za złotówki!

W swoich opiniach użytkownicy Zondy wskazują także minusy – mowa tu przede wszystkim o stosunkowo wysokich prowizjach i wysokich kursach na mniej popularnych kryptowalutach (altcoinach).

Dla niektórych użytkowników giełdy wadą jest także procedura KYC przy okazji wypłaty środków z giełdy. W przypadku wypłaty z giełdy na konto bankowe możemy zostać poproszeni o wyciąg z konta czy obecną umowę z pracodawcą. Podkreślam jednak, że głównym powodem takich obostrzeń są europejskie regulacje, którym podlega każda giełda kryptowalut działająca na naszym rynku.

Oferta kryptowalut w Zonda Global

Zonda stara się systematycznie rozszerzać portfolio kryptowalut, którymi możemy handlować na platformie. Znajdziemy tu zarówno Bitcoina, jak i najpopularniejsze altcoiny: Ethereum, Litecoin, XRP, Fantom, Cardano czy Tron. 

Osobiście używam Zondy głównie w celu handlu na parach BTC/USDT oraz ETH/USDT – w przypadku mniej popularnych kryptowalut ze względu na niski stopień płynności różnica w cenie między kupnem a sprzedażą często nie jest zbyt atrakcyjna.

Jeśli zależy Ci na handlu altcoinami z niewielką płynnością lepszym rozwiązaniem będzie transfer środków i zakup ich na giełdzie kryptowalut Binance.com

Zonda Global – giełda dla początkujących

Warto podkreślić, że transakcje w Zondzie możesz zrealizować w parze do 4 walut fiducjarnych (FIAT), a są to: PLN, GBP, EUR, USD (złotówka, funt, euro, dolar). Warto tutaj wyróżnić przede wszystkim możliwość inwestycji w kryptowaluty bezpośrednio w złotówkach. Właśnie dlatego Zonda Global jest polecana osobom początkującym, które dopiero odkrywają świat kryptowalut i oczekują od giełdy prostoty i przejrzystości.

Jeśli chcesz dokonać pierwszego zakupu kryptowaluty Zonda Global będzie dobrym rozwiązaniem. Dzięki tej giełdzie kupisz kryptowalutę za złotówki, nie będziesz mieć także problemów z wpłatą środków (wpłata odbywa się na konto w polskim banku) ich późniejszą wypłatą czy rozliczeniem w zeznaniu rocznym.

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Giełda kryptowalut Zonda – jak założyć konto?

Samo założenie konta na giełdzie kryptowalut Zonda trwa 5 minut. Aby tego dokonać należy:

 1. Wejść na stronę ZondaGlobal.com 
 2. Do założenia konta potrzebujemy: adres mailowy, login, hasło, PIN do konta, kraj pochodzenia i preferowaną walutę (PLN)

Ostatnim krokiem jest decyzja o rodzaju konta – na giełdzie kryptowalut Zonda możesz handlować, jako osoba indywidualna lub firma.

Jeśli chodzi o założenie konta – to już wszystko. Aby rozpocząć handel kryptowalutami należy dodatkowo przejść proces weryfikacyjny, o którym pisałem wyżej.

Weryfikacja konta na Zonda Global

Do zweryfikowania konta zgodnie z wymaganiami regulatorów europejskich będziesz potrzebować:

 1. Poprawnie uzupełnionych danych osobowych
 2. Weryfikacji poprawności danych za pomocą dowodu osobistego oraz wyraźnego zdjęcia twarzy
 3. Potwierdzenie adresu zamieszkania – aby to wykonać potrzebny będzie skan rachunku (np. za prąd lub gaz), wyciągu bankowego lub innej formy pisma urzędowego
 4. Poprawnie wypełnionej ankiety AML

Procedura ta wygląda bliźniaczo podobnie na praktycznie każdej giełdzie kryptowalut, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy warto ją przechodzić – zdecydowanie tak.

Po pierwsze – sama procedura jest szybka, wgranie dokumentów trwa dosłownie kilka minut.

Po drugie – obecnie na rynku jest ponad 300 giełd kryptowalut, więc inwestowanie ciężko zarobionych pieniędzy za pośrednictwem giełd, które nie weryfikują danych użytkowników jest niebezpieczne.

Jak wpłacić/wypłacić środki w Zonda Global?

Gdy przejdziesz już proces rejestracji i weryfikacji (co nie zajmie Ci więcej niż 15 minut) potrzebna będzie wpłata środków, za które kupisz swoje pierwsze kryptowaluty.

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Wpłata na Zonda Global odbywa się na 2 sposoby:

 1. Przelew bankowy
 2. Karta płatnicza

Wpłata za pomocą przelewu bankowego jest całkowicie darmowa – Zonda nie pobiera z tego tytułu żadnej prowizji.

Wpłata bezpośrednio z karty płatniczej (kredytowej lub debetowej) wiąże się z 2,99% prowizją.

Wypłaty na Zonda Global można dokonać na 5 sposobów:

 1. Przelew na konto,
 2. Wypłata na kartę płatniczą.
 3. Wypłata na poczcie,
 4. Przelew na kartę ZEN.
 5. Wypłata z bankomatu.

Najtaniej jest przelać środki z giełdy bezpośrednio na rachunek bankowy – wiąże się to z prowizją w wysokości 6zł.

Wypłata na kartę ZEN czy wypłata na poczcie wiąże się z 1% prowizją od kwoty transakcji (w wypadku poczty minimalna prowizja to 20zł).

Giełda Zonda Global – opłaty i prowizje

Jeśli już przy prowizjach jesteśmy – warto od razu zweryfikować za co giełda pobiera prowizję, a jakie działania są w całości zwolnione z opłat:

Zonda Global oferuje darmowe:

 • otworzenie konta,
 • prowadzenie konta,
 • wpłatę środków przelewem bankowym w każdej z obsługiwanych walut (PLN, EUR, GBP, USD)
 • wpłatę kryptowalut z innej giełdy lub portfela
 • wymianę Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH) w parze do innych dostępnych kryptowalut

Zonda Global pobiera prowizję za:

 • wpłatę waluty (PLN, EUR, GBP, USD) przy pomocy karty płatniczej – 2,99%,
 • wypłatę walut FIAT – zobacz: Jak wpłacić/wypłacić środki w Zonda Global
 • wypłatę kryptowaluty z giełdy (tzw. fee za transfer)
 • wymianę kryptowaluty na inną kryptowalutę – 0,1% prowizji dla kupującego,
 • wymianę z wykorzystaniem waluty FIAT – sprzedający płaci prowizję 0,17-0,3%, a kupujący 0,25-0,43%

Zalety i wady giełdy Zonda Global

W Internecie możemy spotkać się z bardzo różnymi opiniami na temat absolutnie każdej giełdy kryptowalut. Wiele z nich jest skrajnie negatywnych, natomiast wynika to w dużej mierze z samej charakterystyki rynku kryptowalut.

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Ze względu na możliwość dużego i szybkiego zarobku rynek kryptowalut jest bardzo czuły na zmianę nastroju inwestorów. W okresach hossy pojawiają się niemal same pozytywne informacje na temat giełd i projektów kryptowalutowych. Gdy tylko przychodzą spadki kursów poszczególnych kryptowalut trend ten się odwraca i użytkownicy wyrażają często skrajnie negatywne opinie.

Dlatego w ocenie każdej giełdy kryptowalut warto zachować dystans – przedstawiam zatem bezdyskusyjne wady i zalety Zonda Global.

Zalety Zonda Global:

 • bardzo dobra giełda kryptowalut na start dla początkujących inwestorów, dzięki umożliwieniu prostych wpłat i wypłat w złotówkach
 • support w języku polskim – kolejna zaleta dla początkujących
 • możliwość kupna kryptowalut w 4 różnych walutach PLN, EUR, USD, GBP – rozwiązanie dobre np. dla Polaków pracujących za granicą
 • darmowe konto
 • darmowe wpłaty wszystkich kryptowalut,
 • wysoka płynność głównych walut – Bitcoin czy Ethereum.

Zarejestruj się na Zonda Global i kup kryptowaluty za złotówki!

Jak każda giełda Zonda Global posiada jednak swoje wady.

Wady Zonda Global:

 • stosunkowo wysoki kurs wymiany poszczególnych kryptowalut,
 • mniej popularne kryptowaluty (altoiny) posiadają niewielkąpłynność,
 • prowizje za wypłaty,
 • brak konta demo

W zestawieniu wad celowo pominąłem procedurę weryfikacyjną nowych użytkowników, ponieważ wynika ona z regulacji europejskich i giełda, aby działać prawidłowo, jest zmuszona do jej przeprowadzenia.

Moja opinia o Zonda Global

Z oferty Zonda Global korzystam od 2019 roku i jest ona moją pierwszą giełdą kryptowalut – to właśnie na niej przeprowadzałem swoje pierwsze transakcje na rynku krypto. Mogę zatem zatem potwierdzić, że jest to giełda dobra dla osób początkujących.

Zonda jest moją podstawową bramką do wpłat PLN – jedną z najlepszych strategii inwestowania w kryptowaluty jest regularny zakup głównych kryptowalut, dzięki czemu uśredniamy cenę zakupu. Przesyłam zatem środki w PLN z mojego konta bankowego na giełdę Zonda Global praktycznie co miesiąc.

Pierwsze zakupy dokonywałem bezpośrednio na giełdzie Zonda, natomiast im mocniej wchodziłem w świat krypto tym bardziej chciałem kupować mniej znane od Bitcoina czy Ethereum projekty. W tym przypadku Zondę traktuję, jako bramkę do przelewu tanich kryptowalut (jak TRX czy XRP) na inne giełdy.

Nie mogę wyrazić swojej opinii na temat działania supportu, ponieważ do tej pory nie miałem potrzeby kontaktowania się z nim – mogę to zaliczyć do plusów, gdyż z obsługą klienta kontaktujemy się najczęściej, gdy coś w giełdzie działa nie tak, jak powinno.

Nie zdarzyło mi się także nigdy, aby środki z mojej giełdy w magiczny sposób wyparowały, o czym słyszałem w przypadku innych giełd. Giełda Zonda Global nie padła także ofiarą żadnego głośnego ataku hakerskiego.

Osobiście polecam giełdę Zonda Global przede wszystkim osobom wchodzącym na rynek kryptowalut. Jest to dobra platforma startowa, której dodatkowym atutem są polskie korzenie – wspierajmy polskie projekty!

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Źródła:

 1. https://zondaglobal.com/pl/aktualnosci/list-od-ceo-zonda
 2. https://elliottfxtrader.com/o-mnie/
 3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Poznaj_swojego_klienta

About Szymon Piotrkowski

Entuzjasta kryptowalut - swoją wiedzę na temat rynku kryptowalut stara się przekazać w prosty sposób. Wierzy, że kryptowaluty są pieniądzem przyszłości i każdy z nas powinien posiadać Bitcoina.

View all posts by Szymon Piotrkowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *