Inflacja w USA zwalnia! Bitcoin i Ethereum w górę!

CPI w ameryce

Lipcowy indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) odnotował roczny wzrost o 8,5% czyli mniej niż oczekiwano. Czyżby lipcowe 9,1% było szczytem inflacji w USA?

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg oszacowali , że inflacja wykaże 8,7% wzrostu w porównaniu do poprzedniego roku w lipcu i 0,2% wzrostu w porównaniu z czerwcem.

Wlipcu roczna bazowa inflacja CPI – bez cen żywności i energii – była taka sama jak w czerwcu (5,9%) i niższa od szacowanej (6,1%). 

Zarówno bitcoin (BTC) , jak i ethereum (ETH) wzrosły zaraz po ogłoszeniu. BTC wzrosło z 23 100 USD i na krótko przekroczyło 24 000 USD, podczas gdy ETH skoczył z 1710 USD do 1820 USD. Wiele altcoinów również zmieniło kolor na zielony.

Oczekiwano, że inflacja będzie wolniej rosnąć w lipcu, ponieważ ceny benzyny spadły w całym kraju. Jednak nadal pozostaje blisko 40-letnich maksimów.

Przed ogłoszeniem Mark Zandi, główny ekonomista w Moody’s Analytics , wyraził opinię, że „wszyscy są przygotowani na w miarę dobre wiadomości, więc muszą to być dobre wiadomości. Jeśli nie będą tak dobre, jak myślą ludzie, będzie to wyjątkowo zła wiadomość”. 

„Myślę, że 9,1% stopa inflacji, której doświadczyliśmy w czerwcu, będzie szczytem… wiele z tego zależy od cen ropy”, dodał.

Mark Zandi

Tymczasem Marcus Sotiriou, analityk brokera krytpowalut GlobalBlock , powiedział w komentarzu udostępnionym Cryptonews.com przed raportem, że:

„Oczekuje się, że CPI wyniesie 8,7% – jeśli opublikowana liczba będzie niższa, spodziewam się wzrostu kryptowalut i akcji. Myślę jednak, że każdy wynik poniżej 9,1% jest obiecujący, ponieważ był to wskaźnik CPI z zeszłego miesiąca i sygnalizowałby początek stabilizacji z inflacją. W tym przypadku Rezerwa Federalna [Fed] byłaby skłonna do zmniejszenia agresywności na następnym posiedzeniu [ Federalnego Komitetu Otwartego Rynku] we wrześniu, czym rynek byłby podekscytowany”.

Marcus Sotiriou

Inwestorzy obserwują CPI w poszukiwaniu wskazówek, o ile Fed może podnieść stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu.

Tymczasem różnica między rentownościami dwu- i dziesięcioletnich obligacji skarbowych, która jest uważana za wiarygodny wskaźnik recesji, wzrosła do największej od dwóch dekad.

„Rynki akcji wyglądają tak, jakby wierzyły, że Fed wkrótce przestanie i zacznie ciąć w 2023 roku. […] Myślę, że [dane CPI] zasugerują, że Fed nie zamierza przestać, co według mnie sugeruje słabsze rynki akcji w przyszłości, co ograniczy jakikolwiek spadek kursu dolara w ciągu najbliższych kilku miesięcy”

Mizuho , ​​Colin Asher dla Reuters

About Szymon Piotrkowski

Entuzjasta kryptowalut - swoją wiedzę na temat rynku kryptowalut stara się przekazać w prosty sposób. Wierzy, że kryptowaluty są pieniądzem przyszłości i każdy z nas powinien posiadać Bitcoina.

View all posts by Szymon Piotrkowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *